Biče z paracordu
Kůže není jediný materiál, ze kterého lze uplést bič. Velmi dobře fungují i biče z nylonových nebo polyesterových šňůr. Zkoušel jsem i polypropylénové šňůry, biče sice práskaly, ale byly méně odolné vůči otěru.
Nejraději používám paracord (padákovou šňůru). Biče jsou funkční, odolné, navíc i pěkně vypadají. Mám jeden, který používám asi rok, beru si ho při vlhkém počasí, kdy je mi líto brát bič z kůže, která vlhkem trpí a vyžaduje patřičnou péči. Taky nemám takové zábrany ho použít na hrubém povrchu (na štěrku, písku). Pokud je mokro a blátivo, nečistoty se celkem snadno setřou, pokud bič potahám v mokré trávě. Po roce vypadá takhle:
U těchto nylonových bičů dělám z paracordu pouze vnější oplet, protože to není zrovna levný materiál. Jádra jsou z nylonových šňůr naší výroby, které jsou asi za třetinu ceny.
Pro zvýšení hmotnosti a také pro lepší odolnost může být tělo biče napuštěno parafínem. Šestistopý australský dvoudílný bič (180 cm - tělo biče +50 cm rukojeť+70 cm koncový řemínek, to je celková délka 3 metry) takto získá jen asi 30 gramů navíc, ale i to zlepší jeho vlastnosti.
Nicméně není nutné tuto operaci provádět, protože nylon je sám o sobě dostatečně odolný a hmotnost lze přidat i jinými způsoby. Na internetu se dá najít na toto téma několik článků a diskusí (ale spíše na amerických stránkách). Dá se to shrnout tak, že je jedna skupina lidí, kteří jsou přesvědčeni, že bič z paracordu je nutné napouštět parafínem, proti druhé skupině lidí, kteří toto odsuzují a zásadně s něčím takovým nesouhlasí. Podle mého skromného názoru je vcelku jedno, jestli je bič napuštěn, či ne. Jen bych rád upozornil na to, že pokud vlastníte, nebo uvažujete o pořízení biče, který parafínem napuštěn bude, není dobré ho v letních horkých dnech nechávat v autě na sedadle, vosk může roztát a způsobit skvrny.